Select Page

سخنگوی ستاد بودجه سازمان برنامه و بودجه از بودجه ۷هزار میلیارد تومانی دولت برای فقرا در سال ۹۷ خبر داد و گفت: دولت سال آینده در بافت‌های فرسوده و حوزه مسکن شهری و روستایی با ساخت ۲۰۰هزار واحد مسکونی ۳۰۰هزار شغل ایجاد خواهد کرد.

 

به گزارش خبرگزاری تسنیم، امیر باقری با اشاره به تعامل خوب دولت و مجلس در بحث بودجه اظهار کرد: دولت در سال ۹۶ مشخصاً از خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی حمایت کرد و پرداختی به آنها را افزایش داد.

 

سخنگوی ستاد بودجه سازمان برنامه و بودجه گفت: حمایت از خانوارها و افراد تحت حمایت کمیته امداد و بهزیستی برای دولت ۴ هزار میلیارد تومان بار مالی داشت.

 

باقری گفت: برای مثال مقرری یک خانوار تک‌نفره به ۲۰۰ هزار تومان رسید و یا مقرری یک خانوار پنج‌نفره از ۳۴۰ یا ۳۵۰ هزار تومان به ۷۰۰ هزار تومان افزایش یافت.

 

سخنگوی ستاد بودجهٔ سازمان برنامه و بودجه افزود: در سال ۹۷ همین برنامه دولت ادامه خواهد یافت منتها دامنه مشمولان آن از مددجویان کمیته امداد و بهزیستی فراتر خواهد رفت و شامل همه افرادی خواهد بود که خط مستمری آنها کمتر از رقمی باشد که دولت تعیین می‌کند.

 

باقری دربارهٔ نحوهٔ شناسایی افراد کم‌درآمد و فقیر برای پرداخت حداقل مستمری گفت: شرایط و بسترها برای معرفی همه افرادی که نیازمندند یا خودشان را نیازمند می‌دانند فراهم خواهد شد که بعد از راستی‌آزمایی به همهٔ آنها حداقل مستمری پرداخت خواهد شد.

 

سخنگوی ستاد بودجه سازمان برنامه و بودجه گفت: امسال هم دولت ۳ هزار میلیارد تومان برای این مهم در نظر گرفته است که با ۴ هزار میلیارد تومان سال قبل مجموعاً ۷ هزار میلیارد تومان می‌شود.

 

باقری با یادآوری این‌که بودجهٔ ۹۷ برمبنای عملکرد دستگاه‌ها تنظیم شده و اختصاص خواهد یافت ادامه داد: تلفیق ردیف‌های متفرقهٔ سالانهٔ بودجه هم از شاخص‌های بودجهٔ ۹۷ است که امکان نظارت بر عملکرد دستگاه‌ها و پاسخگویی آنها را فراهم می‌کند.

 

سخنگوی ستاد بودجهٔ سازمان برنامه و بودجه در ادامه به موضوع طرح‌های نیمه‌تمام پرداخت و گفت: ۷۱ پروژهٔ نیمه‌تمام در کشور داریم که دولت بر اساس تجربه‌های جهانی بنا دارد با حضور بخش خصوصی و غیردولتی و با حمایت و مشارکت دولت آنها را تمام کند.

 

باقری گفت: دولت ۱۴ هزار و ۵۰۰ تا از این طرح‌های نیمه‌تمام را که جذابیت و منفعت اقتصادی برای بخش خصوصی دارد انتخاب کرده است تا بتواند بخش غیردولتی را به سرمایه گذاری در این طرح‌ها ترغیب کند.

 

سخنگوی ستاد بودجهٔ سازمان برنامه و بودجه افزود: دولت در قالب تبصره ۱۹؛ حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان از منابع سیستم بانکی و ۱۷ هزار میلیارد تومان هم از صندوق توسعهٔ ملی برای این منظور در اختیار بخش خصوصی قرار خواهد داد.

 

باقری در ادامه دربارهٔ تولید و اشتغال نیز گفت: آمارهای اشتغال در تابستان ۹۶ نشان می‌دهد که نرخ بیکاری یک واحد درصد افت کرده و به ۱۱ و هفت‌دهم درصد رسید اما با این حال نرخ بیکاری بالاست و این یک معضل است.

 

باقری افزود: برنامه این است که ۸۳۸ هزار نفر در سال ۹۷ وارد بازار کار خواهند شد که ما باید بیش از یک‌میلیون شغل ایجاد کنیم. ایجاد اشتغال دغدغهٔ اصلی حکومت و دولت و مطرح است. در لایحه بودجهٔ ۹۷، دولت در تبصرهٔ ۱۸ به موضوع اشتغال پرداخته؛ در این تبصره هدف تدارک منابع مالی برای اشتغال است و برطرف کردن سایر دغدغه‌های بازار نیز دیده شده است.

 

در مورد تأمین منابع مالی دولت ۱۷ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان از منابع عمومی را قرار است ارائه کند. از سایر منابع نیز قرار است استفاده کند. بخش خصوصی از صندوق توسعه ملی ۱۵ هزار میلیارد تومان در قالب اشتغال استفاده خواهد کرد، ۳۵ هزار میلیارد تومان نیز از نهادهای مالی از جمله بانک‌ها قرار است استفاده کند. شش‌هزار میلیارد تومان نیز از باقی‌مانده تسهیلات قانون حمایت از اشتغال عشایر و روستایی برای سال آینده می‌توانیم داشته باشیم که در مجموع چیزی حدود ۷۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان منابع برای اشتغال است که در نظر گرفته شود.

 

او افزود: برای اشتغال فراگیر در حوزه‌های بخش کشاوزی، صنعت، حمل‌ونقل، مسکن، گردشگری و آی‌تی برنامه‌های مشخصی داریم. در انتخاب حوزه‌ها مسئله اشتغال به‌عنوان یک مسئله درنظر گرفته شد و سایر دغدغه‌ها مثل بخش بافت‌های فرسوده و مسکن ایمن نیز بعد از زلزله کرمانشاه مطرح شده که قسمتی از منابع برای اشتغال‌زایی در این حوزه‌ها در نظر گرفته شده است. دولت سعی دارد هم بافت‌های فرسوده را نوسازی کند هم در این بخش اشتغالزایی کند. در بافت‌های فرسوده سال ۹۷ دولت سعی دارد ۱۰۰ هزار واحد از بافت‌های فرسوده را ساماندهی کند که در این بخش برای ۲۴۰ هزار نفر شغل ایجاد خواهد شد بنابراین یکی از حوزه‌ها برای اشتغال احیای بافت‌های فرسوده است که مکانیزم مشخصی دارد. تأمین مسکن اجتماعی در حوزهٔ شهری و مسکن روستایی در حوزهٔ روستایی نیز در دستور کار دولت است که ۵۰ هزار واحد در حوزهٔ مسکن اجتماعی در حوزهٔ شهری و ۵۰ هزار واحد در حوزهٔ روستایی نیز در دستور کار است.

 

باقری افزود: در بافت‌های فرسوده و حوزهٔ مسکن شهری و روستایی هدف‌گذاری بر ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در سال است و ایجاد ۳۰۰ هزار اشتغال نیز از این مسیر دنبال می‌شود.

 

سخنگوی ستاد بودجهٔ سازمان برنامه و بودجه همچنین گفت: در حوزهٔ حمل‌ونقل درون‌شهری و برون‌شهری نیز برنامهٔ مشخصی داریم. تعویض اتوبوس‌ها، تاکسی‌ها، وانت‌بارها و کامیون‌ها در دستور کار است. در حوزهٔ حمل‌ونقل عمومی درون‌شهری برنامهٔ دولت در سال ۹۷ چیزی حدود ۹۴ هزار دستگاه انواع دستگاه وسیلهٔ نقلیه در سال است که قرار است با جایگزینی‌ای که انجام می‌شود در این حوزه برای ۲۲ هزار نفر شغل جدید ایجاد شود. در حوزه برون‌شهری ۱۲ هزار و ۳۰۰ دستگاه در دستور کار است که در این حوزه نیز ۳ هزار نفر شغل ایجاد خواهد شد. در این حوزه ضمن اشتغالزایی، نوسازی ناوگان حمل‌ونقل درون‌شهری و برون‌شهری انجام می‌شود.

 

او افزود: در بخش کشاورزی، ماهی در قفس، کشت گلخانه‌ای و صنایع تکمیلی در دستور کار است که برای ۶۷ هزار نفر شغل ایجاد خواهد شد. برنامهٔ مشخص در سطح استان و کشور انجام خواهد شد و سیستم نظارتی مشخص با دستورالعمل‌های مشخص انجام وظیفه خواهند کرد تا به میزان شغل تعیین‌شده برسیم. کنار این‌ها طرح‌های حمایتی از سیاست‌های بازار کار نیز در دستور کار دولت است که سیاست‌های اشتغال مخصوصاً برای فارغ التحصیلان دانشگاهی دنبال می‌شود.

 

در استخدام فارغ التحصیلان دانشگاهی نیز دولت هزینهٔ دستمزد و بیمه افراد را تقبل کرده است همچنین دولت بخشی از سهم بیمه کارفرما را نیز برای تشویق کارفرمایان در به‌کارگیری فارغ التحصیلان تقبل کرده است.

 

او در ادامه گفت: در تبصره ۱۸، دولت ۱۷ هزار و ۴۰۰ هزار میلیارد تومان برای اصلاح قیمت‌ها در حوزهٔ انرژی مطرح کرده که کمیسیون تلفیق دراین‌باره موافقت نکرده و جایگزین‌هایی مطرح شده از جمله استفاده از املاک تملیکی و استفاده از بودجهٔ عمومی در این زمینه که پیشنهاداتی داده شده بنابراین امید است در تعامل دولت و مجلس منابع پایدار فراهم شود تا این دغدغه اساسی دولت و حکومت نیز برطرف شود.

 

انتهای پیام/*

 منبع: خبرگزاری تسنیم